مشکلات سخت افزای کامپیوتر

مشکل : سیستم ریسارت می شود

علائم: کامپیوتر را روشن می کنیم بعد از چند لحظه یا چند دقیقه سیستم ریسارت می شود و صفحه آبی رنگی چند لحظه ای دیده میشود.

راه حل: درصورتی که فن cpu به درستی در جای خود محکم شده ، سیستم را خاموش کرده رم های داخل کیس را نگاه کنید که درجای خود به درستی محکم شده و در صورتی که از چند رم با باس های متفاوت و حافظه متاوت مثلا: رم با حافظه 512و باس 800 و در مقابل رمی با باس 667 و حافظه ای متفاوت داشته باشید باید یکی از رم ها را از جای خود برداشته و سیستم را روشن کرده وتست شود که  درست شده یا نه ، همین کار را برای تمام رم ها انجام دهید یعنی جابجایی ، اگر از این کار هم نتیجه ای نگرفته اید می توانید همه رم های خود را از جای خود درآورده و یک رم را از همسایه یا دوست وآشنا قرض بگیرید تا تست کنید. اگر تست کردید و سیستم مشکل نداشت رم ها یا یکی از رم های شما سوخته است،باید تعویض شود.

مشکل :سیستم روشن نشده و فن cpu شروع به کار نمی کند

راه حل: 1- کابل برق راچک کنید تا سالم باشد و به درستی به سیستم متصل باشد.

2- فیش فن cpu درست در جای خود قرار نگرفته است. 3- فیش مربوط به سوئیچ روشن خاموش به محل خود متصل نشده باید محل مناسب و مخصوص این فیش ها را با عوض کردن و امتحان مجدد تست کرد.

4-در صورتی که کلیه مراحل زیر را انجام داده اید و نتیجه ای نگرفته اید مشکل از منبع تغذیه است، باید منبع تغذیه را عوض کرده یا اشکالش را برطرف کرده.

مشکل: سیستم روشن شده و فن cpu شروع بکار می کند، ولی بوق ممتد از کامپیوتر بلند میشود.

راه حل: مشکل از رم سیستم می باشد چک کنید  که ماژول رم به درستی در جای خود قرار گرفته ( منظور اینست که رم درجای مخصوص به خود محکم شده است)و همچنین فرکانس clock آن با مادربورد هماهنگ باشد. نشانه عدم هماهنگی clock مخصوص به رم اکثر اوقات تشخیص نادرست ظرفیت حافظه رم میباشد.

مشکل: سیستم روشن شده ولی هیچ عکس العملی نشان نمی دهد.

راه حل: چک کنید که بلند گوی داخلی کیس ،( نه بلن گویی که به کارت صوتی وصل می شود) سالم بوده و فیش آن به محل درستی روی مادربورد متصل شده باشد.2- سیستم را خاموش کرده و رم ها را از جای خود در آورید سپس سیستم را روشن کرده تا ببینید آیا سیستم عکس العملی از خود نشان میدهد یا خیر.

3- با استفاده از جامپر clear CMOS و یا خارج کردن باتری BACKUP تنظیمات مربوط به BIOS setup را لغو کنید سپس سیستم را برای عکس العمل چک کنید. 4- اگر بعد از این کار ها به نتیجه دست پیدا نکردید اشکال

1- مادربورد و دوم ممکن است از cpu باشد

مشکل: سیستم روشن شده ولی ابتدا 3 بوق کوتاه میزند.

راه حل: نشان دهنده اشکال در کارت گرافیک است.

مشکل: سیتم روشن شده و همه چیز به نظر مرتب می رسد ، ولی هارد دیسک مورد شناسایی قرار نمی گیرد.

راه حل: 1- چک کنید که کابل برق هارد دیسک به درستی متصل شده باشد.2- چک کنید که کابل دیتا هارد دیسک به کنترلر روی مادر بورد متصل شده باشد. 3- کابل دیتا را جایگزین کنید. 4- در صورتی که بر روی یک کابل بیش از یک وسیله IDE ( هارد دیسک یا CD DRIVE ) نصب شده حتما جامپر های مربوط به MASTERو slave باید در نظر گرفته شده باشد.5- کابل دیتا را به کنترلر IDE دوم متصل کنید. و در آخر اگر نتیجه ای حاصل نشد باید هارد دیسک را تعمیر ولی به شما پیشنهاد می کنم عوض کرده ودر صورت امکان نوع ساتا را بخرید.

 

 

وقتی دکمه پاور را میزنم بعد از چند دقیقه سیستم روشن می شود یا بعضی مواقع باید دو یا سه بار دکمه پاور را فشار دهم مشکل از چیست

جواب: در پاسخ به شما دوست عزیز باید بگویم که به احتمال زیاد مشکل از برق ورودی و خروجی از پاور می باشد اگر مارک پاور شما معتبر نبود باید پاور خودتان را عوض کنید. در غیر اینصورت ممکن است قطع و وصل برق باعث خرابی مادربورد سیستم تان شود در صورت تعویض پاور حتما از مارک های معروف مثل green-AC BEL-و یا پاور  الگانس استفاده کنید.

در صورت خاموش شدن سیتم  قبل از اینکه ویندوز بالا بیاید و یا بعد از چند دقیقه کوتاه سیتم خود به خود خاموش شود. باید: 1- اجزای الکترونیکی و سیم های پاور را باید چک کرد تا اتصالی به بدنه مادربورد ناشته باشد. 2- سوکت های هارد دیسک را چک کرده و آن ها را با فوت تمیز کنید تا خاک هایش گرفته شود. 3- ممکن است فن بر روی cpu درست کار نکند یا اصلا کار نکند، بر چسب سیا رنگ آن در وسط فن را برداشته و داخل آن روغن بزنید.

 مشکل: کامپیوتر روشن نمی شود.

علائم: 1- چراغ پاور بر روی کیس روشن نمی شود. 2- چراغ مونیتور روشن میشود. 3- فن های کامپیوتر روشن می شود.

راه حل: احتمالا مشکل از پاور شما می باشد شاید برقی که به کامپوتر شما میرسد ضعیف است. مشکل ممکن است با شارژ موقتی پاور حل شود ولی برای تست پاور پاور را از جای خود کند و پیچ های آن را باز کرده و فن داخل آن را خوب تمیز کنید و اگر مشکل بازهم حل نشد باید پاور خود را بر روی سیستم یکی از آشنایان خود امتحان کنید.

مشکل: هر برنامه ای را باز می کنم پیغام خطای زیر را نشان میدهد

The in stuction at oxolo75 fberefe reneed memory at ox o1075 fbe.the memory could not beread. Click ok to terminate the program

و ویندوز را نصب کرده اید ولی درست نشد.

 راه حل: به نظر میرسد مشکل سخت افزاری باشد به احتمال زیاد مشکل از رم سیستم می باشد.

مشکل: کامپیوتر روشن میشود قسمت داس می آید ولی ویندوز بالا نمی آید. ودر قسمت داس عبارت

Remov disk or mdia  در خط آخر داس نمایش داده می شود،و چراغ قرمز بر روی کیس به صورت ممتد میزند.

 راه حل: مشکل شما از هارد دیسک است باید به نمایندگی جهت تعویض یا تعمیر آن مراجعه شود.

مشکل : در روشن و خاموش شدن کامپیوتر

1-     لوگوی ویندوز بعضی اوقات نمایش داده می شود

2-     ویندوز بالا نمی آید.

3-     در قسمت dos هیچ اخطار و یا پیغام مربوط به hard یا غیر دیده نمی شود.

 راه حل: به احتمال زیاد فن بر روی cpu شما خوب محکم وسفت نشده است فن cpu را محکم کنید.

مشکل: بعد از روشن شدن کامپوتر فن کیس سر وصدای زیادی دارد برای کاهش این سر و صدا باید

 راه حل: قبل از هر کاری کامپیوتر را خاموش کرده و سپس در کیس را باز کرده و پیچ های پاور را از پشت کیس باز کرده و پاور را از داخل کیس بیرون بکشید. قاب منبع تغذیه را باز کرده وابتدا فن آن را باد گیری کنید و سپس با اسپری چرب (contact cleanr ) آن را تمیز کنید.

 مشکل: سیدی رام روشن می شود و همچنین درش هم باز وبسته میشود و هیچ مشکل ظاهری در سیدی رام نیست و وقتی cd را داخل cd ROM گذاشته سیدی را نمی خواند و وقتی روی MY COMPUTER روی درایو سیدی رام کلیک می کنید صفحه خالی باز میشود.

 راه حل: شما باید با یک آنتی ویروس خوب وبه روز شده مانند: NOD 32 یا AVG سیستم خودتان را اسکن کنید در صورتی که آنتی ویروس  ویروسی را پیدا نکرد باید ویندوز را دوباره نصب کنید.

 مشکل: هنک کردن یا اخلال هنگام بازی کردن

 راه حل: به احتمال زیاد مشکل از رم سیستم می باشد یعنی اینکه ممکن است باس رم سیستم با باسی که مادربورد ساپورت می کند سازگار نباشد یعنی بیشتر از باس مادربورد باشد، یا اینکه اگر شما از 2رم در سیستم خود استفاده می کنید باید رم های سیستم با هم سازگار باشد یعنی باس آن ها باهم یکی باشد.در مواردی هم دیده شده است که رم های سیستم اصل نباشند.

موفق باشید

/ 0 نظر / 26 بازدید